Psyllium - kdy pomáhá:

Snížení tělesné hmotnosti

- při konzumaci nalačno zbavuje pocitu hladu a vyvolává pocit nasycení
- neobsahuje žádné cukry
- má vysoký obsah rozpustné vlákniny
- zabraňuje ukládání přebytečných tuků v těle
- udržuje hladinu cholesterolu v organismu v normě
- podporuje správné vyprazdňování
- organismus díky vláknině funguje efektivně, tzn. že z potravy vstřebává všechny potřebné živiny a nepotřebné zbytky potravy jsou vyplavovány pryč

Zácpa

dochází ke zvětšení objemu stolice, jejímu změkčení, zvýšení pohybu střeva za den a snížení celkového času, po který se potrava nachází ve střevním traktu.

Hemoroidy

díky měkčí stolici dochází k nižšímu tlaku na konečník při vyprazdňování

Průjem

Díky vysoké absorpční schopnosti a bobtnavosti psyllia dochází k zpevnění stolice. V případě úpravy řídké stolice není nezbytně nutné zvýšovat příjem tekutin. 

Hyperglykémie

Vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku, částečně brání přístupu trávicích enzymů k trávenině a tím zpomaluje trávení a vstřebávání živin. Výsledkem je, že hladina krevního cukru (glykémie)se po jídle zvyšuje postupně a není ani potřeba tak velkého množství inzulínu.

Snížení hladiny cholesterolu

účinek psyllia – dochází ke snížení hladiny cholesterolu celkového a LDH – „špatný cholesterol“). Neprojevily se významné účinky psyllia na HDL („dobrý cholesterol“) nebo na triglyceridy. Snížení hodnoty cholesterolu je také prevencí vzniku srdečních onemocnění. Vzhledem k pozorovanému pouze malému snížení by lidé s vysokým cholesterolem měli zvážit užití účinnějších léků. Účinky byly pozorovány na dospělých a dětech, ačkoliv dlouhodobá bezpečnost při užívání dětmi nebyla ověřena.

Krevní tlak

Vláknina obsažená v psylliu pomáhá snižovat jak systolický, tak diastolický krevní tlak

Interakce s léky, bylinnými a potravinovými doplňky
Produkty obsahující psyllium mohou posunout čas vyprazdňování a snížit absorpci některých léků, bylin, doplňků, vitamínů a minerálů. Doporučuje se užívat je v jinou dobu než psyllium, aby se minimalizovala případná interakce (například jednu hodinu před nebo několik hodin po užití psyllia).
Vzhledem k možnému snížení hladiny cukru v krvi, způsobené psylliem, se může snížit potřeba inzulínu nebo jiných léků na diabetes. Hladina cukru v krvi by měla být důsledně sledována.
Psyllium může ovlivňovat také další léčiva, jako antikolaguanty, antidepresiva, prostředky proti dně, protizánětlivé přípravky, diuretika, salicyláty, tetracykliny (širokospektrá bakteriostatická antibiotika), nitrofurantoin (chemoterapeutikum močových cest), inzulín, lithium, dioxin. Před užíváním psyllia by se měli pacienti poradit se svým lékařem. Může být třeba upravit dávkování užívaných léků.
Může být ovlivněna také absorpce vápníku, železa, zinku a vitamínu B12, zejména při užívání nadměrných dávek psyllia. Teoreticky by mohlo psyllium snížovat absorpci bylin a doplňků snižujících srážlivost krve, ačkoliv studie neprokázaly efekt společně užívaného psyllia na hladinu warfarinu.
Psyllium může být příležitostně užíváno také s ostatními projímadly, jako je senna pro dosažení vyššího efektu. Psyllium a chitosan užívané společně mohou zvýšit vylučování tuku ve stolici.
Užití psyllia s bylinami nebo doplňky stravy, které upravují hladinu cukru v krvi, by mělo být lékařem pečlivě monitorováno pro případ potřeby úpravy dávkování.
Psyllium se může vzájemně ovlivňovat s bylinami a doplňky s antidepresivními, zklidňujícími a diuretickými účinky a s přípravky proti dně.
Je možný výskyt možné alergické reakce na užívání psyllia.
V těhotenství a při kojení je vhodné užívání psyllia konzultovat s lékařem.